Dla Skrzatów – porcja religii

Katecheza                                                                                                                                Święta Maria  Magdalena –ta , która pierwsza ujrzała Zmartwychwstałego.                                                                                                              W ostatnim czasie świętowaliśmy Wielkanoc .                                                        Świętowaniem cieszymy  serca , brzuchy i nasze dusze. Bez świętowania byłoby smutno , nudno i obco. Czy  wiesz z jakiego  powodu  radowaliśmy  i cieszyliśmy  się w  Wielkanoc?                                                                                                                   Pomyśl i powiedz to swoim bliskim.  Ewangelia świętego Jana pięknie opisuje to ważne zdarzenie . Mówi nam , że Bóg wybrał  światków , którzy mają zanieść świadectwo o tym co się dokonało innym ludziom. Dziś wam o tym opowiem. Gdy wczesnym rankiem  Maria Magdalena  szła do Jezusowego grobu , widziała wszystko w kolorze nocy i smutku  . A tam …niespodzianka! Błysnęło  słońce i oświetliło grób – otwarty i pusty ! „Jak to ?- pomyślała Maria Magdalena .-Nie dość , że Jezus umarł , to jeszcze zniknęło Jego ciało ? I nawet nie mogę Go olejkiem pachnącym posmarować? I może już nigdy Go nie zobaczę?, ”. Jeśli tak pomyślała ,  to i zapłakała  , więc widziała wszystko przez łzy w oczach- i grób , i ogród , i jeszcze kogoś  . Pomyślała , że to ogrodnik, więc spytała, czy on nie wie, co się z ciałem Jezusa stało. Wtedy usłyszała  , jak ten ktoś mówi jej po imieniu „Mario…”.              Przetarła więc oczy i rozpoznała … Jezusa . Całkiem żywego  ! Chciała uchwycić Jezusa za stopy , zatrzymać , nie oddać GO –  nikomu!  Ale Jezus powiedział :”Nie zatrzymuj  Mnie „…No tak , radością trzeba się dzielić , a nie zatrzymywać ją sobie .Trzeba tą cudowną nowinę  nieść do tych tak zapłakanych , jakby z Jezusem  wszystko umarło. I ją, Marię Magdalenę , o zaniesienie im tej nowiny poprosił Jezus .Przecież to ona pierwsza widziała Pana ! Pierwsza po Aniołach , niech więc biegnie jak na skrzydłach ze łzami radości i opowiada . A my też – tak jak  ona.
Zadanie : Posłuchaj piosenki o Świętach Wielkanocnych: https://www.youtube.com/watch?v=OCmZrAz3t-U Na podstawie  usłyszanej piosenki  wymień znaki Świąt Wielkanocnych .                                                                                                           Pokoloruj załączony obrazek.jezus-ukazuje-sie-marii-magdalenie-po-zmartwychwstaniu

Religia dla Skrzatów

Katecheza Eucharystia miłości –Wielki Czwartek.
Jak już wam wspomniałam Niedzielą Palmową rozpoczynamy Wielki Tydzień.      Dlaczego on jest taki  wielki ?  Wiele osób mówi , że zbliżające się Święta Wielkanocne to święta   najważniejsze w roku . Dlatego w kolejnych katechezach  będziemy odkrywać
i rozumieć  wielkość Świąt Wielkanocnych.
Dzisiaj zatrzymajmy się nad tymi wydarzeniami, które miały miejsce w Wieczerniku.                                                                                                                           Wieczernik według tradycji chrześcijańskiej to  sala, gdzie odbyła się Ostatnia Wieczerza . Właśnie tam Pan Jezus spotkał się po raz ostatni ze swoimi uczniami.  Tylko Jezus wiedział , że to ostatnia Jego kolacja z uczniami. Dlatego chciał im powiedzieć i dać coś najważniejszego , jakby samego siebie. Jezus nazwał ich ukochanymi przyjaciółmi i wziął misę z wodą , by umyć im nogi jak najmilszy sługa. To był wzór, żeby oni też tak sobie służyli i tak siebie kochali.                                                                                               Apostołowie nie rozumieli tego do końca, nawet Piotr i nawet Jan przytulony do Jezusa . Zwłaszcza Judasz miał ukryte złe myśli, z którymi poszedł sobie w noc, by potem Jezusa zdradzić. Jezus chciał na pożegnanie …poczęstować ich sobą samym. Dlatego wziął chleb i powiedział, żeby jedli, bo to jest już Jego Ciało. A potem o winie powiedział, że to już jest Jego Krew, by ją pili. Zrobili to posłusznie, ale chyba nie rozumieli. Dopiero długo potem zrozumieli, że to była pierwsza Msza święta, a oni stali się kapłanami.                     To dzięki kapłanom  Pan Jezus może być wszędzie z nami w Chlebie i w Winie,  goszcząc nas i częstując jak najukochańszych gości.                                                        Zadanie: Kiedy będziesz na Mszy świętej pomyśl, że ona jest pełna Jezusowej  Miłości.                                                                                                                                   Posłuchaj i spróbuj się nauczyć pieśni ”Ofiaruję Tobie Panie Mój” –podaję link do pieśni    https://www.youtube.com/watch?v=Pdhg49qAYCw                                                                                 Pokoloruj załączony obrazek. ostatnia-wieczerza

Dla Skrzatów

Drodzy Rodzice,

Grupa Skrzatków w tym roku bierze udział w projekcie “Mały Miś w świecie wielkiej literatury”. Jednym z zadań jest aby rodzice przeczytali dzieciom ulubiony wierszyk, opowiadanie, baśń, legendę lub inne słowo pisane, a zadaniem dzieci jest zrobienie obrazka do wysłuchanej treści (pisała już o tym Pani Magdalena) . Dołączamy wszyscy do tej inicjatywy (zachęcam również grono pedagogiczne) i zróbmy nasz album 😊

Powstawiajcie zdjęcia prac dzieci pod tym postem, żebyśmy mogli wszyscy podziwiać
a może i przy tym zgadywać co to za bajka?

Zapraszam do zabawy 😃

Dla tych, którzy lubią słuchać bajeczek w języku angielskim polecam profil Dream Books. Już wczoraj zaprezentowana była pierwsza książeczka, ale nie martwcie się, można do niej wrócić i odtworzyć nagranie dziś. Przedstawiam zapowiedź tego, co jest w planach na najbliższy czas.

Moja maleńka prośba – zróbcie to wspólnie z dzieckiem. Nie zostawiajcie go samego z prowadzącą. Uważam, że niezmiernie ważne jest, aby być w tym czasie z dziećmi. One też niepewne są sytuacji jaka ma miejsce i na pewno boją się bardziej niż my, dorośli. Często nie potrafią opowiedzieć o tym co je trapi. Bądźcie z nimi i przy nich.

Miłego słuchania 😊

Zapraszamy do współpracy
Rada Pedagogiczna PM 54

Kalendarz na luty

W luty w naszym przedszkolu m.in:

 • 3 luty (poniedziałek) na godz. 10:00 Skrzaty wybiorą się do biblioteki.
 • 5 luty (środa) na godz. 10:00 Biedronki wybiorą się tramwajem do palmiarni.
 • 10 luty (poniedziałek) o godz.9:30 rozpocznie się bal karnawałowy dla dzieci „Bajkowy Świat”. Prosimy o przygotowanie dla dzieci strojów bohaterów bajkowych. Podczas balu fotograf (tzw.”na własne ryzyko” będzie wykonywał zdjęcia).
 • 11 luty (wtorek) o godz.10:00 przedstawienie w wykonaniu kadry przedszkola pt.:” Smoki na smogu się znają – ekopojazd odpalają”.
 • 12 luty (środa) od godziny 9:30 –  warsztaty ekologiczne dla wszystkich grup „Drzewa naszym skarbem”.
 • 14 luty (piątek) na godz. 10:00 Misie idą do Muzeum Przyrodniczego w Parku im. Sienkiewicza.
 • 19 luty (środa) na godz. 11:00  – Skrzaty wybiorą się do Teatru Wielkiego na „Operę na poduchach”.
 • 21 luty (piątek) o godz.10:00 przedstawienie w wykonaniu kadry przedszkola pt.:”Smoki na powietrzu się znają, Ład w fabryce przywracają”.
 • 25 luty (wtorek) o godz.15:00 p. Ewa zaprasza rodziców Biedronek na zajęcie otwarte.
 • 26 luty (środa) od godz.9:30 warsztaty ekologiczne dla wszystkich grup pt.: „Naturalne odświeżacze”.

DLA SKRZATÓW

Dzieci z gr. III mają zaszczyt zaprosić swoich rodziców, opiekunów

na przedstawienie pt „Domeczek”.

W przedstawieniu tym wystąpią wszystkie Skrzaty

Premiera tego wydarzenia nastąpi 23 listopada o godz. 16:45

Serdecznie zapraszamy!!!

P.S.

Prosimy o przygotowanie dla dzieci czarnego stroju:

Dla dziewczynek – czarne koszulki i czarne getry

Dla chłopców – czarne koszulki i czarne spodnie

Wyjście Skrzatów i Misiów

 W dniu 21 września (czwartek) SKRZATY ” wybiorą się na przedstawienia teatralne “Przydasie – przygoda niewielka guzika  z pętelką” do Bałuckiego Ośrodka Kultury na Żubardzkiej 3.

Zaś  dnia 22 września (piątek) MISIE wybiorą się na przedstawienia teatralne “O psie kasztanie, który został detektywem” do domu kultury Lutnia na Łanowej 14 (dojazd tramwajem).

Śniadanie dla grupy wychodzącej w danym  dniu  o 8:00, wyjście o 8:40.

Bardzo prosimy ubrać dzieci adekwatnie do pogody.

Kalendarz kwietniowy

 • 3 kwietnia godz. 9:50 – Skrzaty – zajęcia komputerowe w SP 160;
 • 4 kwietnia godz.12:30 – Skrzaty – sala kinowa w SP 26;
 • 4 kwietnia godz.10:00 – Misie wybiorą się do biblioteki;
 • 6 kwietnia godz.12:00 – Biedronki pojadą na wycieczkę do Lasu Łagiewnickiego;
 • 11 kwietnia godz. 10:00 – Skrzaty – wyjście do Manufaktury – udział w zajęciach na ściance wspinaczkowej;
 • 12 kwietnia godz.10:00 – Biedronki wybiorą się do Planetarium;
 • 19 kwietnia godz. 12:00 – Misie i Skrzaty – wycieczka do Lasu Łagiewnickiego;
 • 20 kwietnia godz. 9:30 – audycja baletowa „Czarodziejski ogród”;
 • 25 kwietnia godz. 9:50 – Skrzaty – udział w zajęciach edukacyjnych w SP 36 pt. „Co siedzi w mojej głowie i sercu?”
 • 27 kwietnia godz.10:00 – Biedronki wybiorą się do biblioteki