Troszkę o edukacji regionalnej….

Witam serdecznie,

jako koordynator edukacji regionalnej mam dla naszych przedszkolaków i ich Rodziców kolejne zadanie do wykonania. Tym razem chodzi o lepsze poznanie naszej łódzkiej architektury. Wszyscy spotykamy się na co dzień z budynkami ale czy zastanawialiście się  nad tym czym jest mijany przez nas budynek:  willą, pałacem, kamienicą czy budownictwem nowoczesnym… ? Najbliższa nam willa – znajduje się na naszym podwórku – jest to willa Kindermana.

Elewacja budynku jest bogato zdobiona elementami roślinnymi. Do willi prowadzi wejście z gankiem wspartym na rzeźbach dwóch jabłoni. Stąd jej inna nazwa – “willa pod jabłoniami”.

Wewnątrz znajdują się dekoracje w  kształcie liści kasztanowca, kwiatów róży, jabłoni. Zachowały się też oryginalne witraże: w oknie klatki schodowej, przedstawiający bosonogą kobietę w zielonej tunice
i z kwiatami we włosach. Jest to bogini poranków – Jutrzenka,  o czym świadczy świecąca nad jej głową gwiazda zaranna. Drugi witraż,  w parterowym salonie, przedstawia widok na jezioro i zamek w Szwajcarii.

Okna wilii, zgodnie z założeniami architektury secesyjnej, mają różne kształty, nie ma dwóch identycznych, niektóre osłonięte są ozdobnymi kratami o falistych łukach.

Od strony ogrodu “kuchenna” klatka schodowa w kształcie okrągłej wieżyczki. W jednym z naroży stoi rzeźba krasnala.

Pierwszymi lokatorami willi byli Leopold Kindermann i jego żona Laura Feder. Działkę przy Wólczańskiej 31 Laura otrzymała od ojca w posagu. Nieruchomość na Wólczańskiej 33 Kindermannowie zakupili dopiero w 1914 roku i wtedy połączyli obie działki. Pod numerem 33 stanęła wówczas jeszcze jedna willa dla ich córki Eleonory (czyli obecnie nasze przedszkole).

Z kolei najbardziej znany w Łodzi pałac –  Pałac Izraela Poznańskiego,  to piękny
i ozdobny budynek, w których mieszkała bardzo bogata rodzina fabrykantów.

anegdota na temat pałacu Poznańskiego i samej osoby fundatora. Jeden z architektów odpowiedzialnych za projekt pałacu (a było ich wielu) spytał Poznańskiego, w jakim stylu ma być zbudowany pałac. Bajecznie bogaty Poznański miał mu na to odpowiedzieć: „jak to w jakim? Mnie stać na wszystkie!”.

Ewa Mikołajczyk 🙂

Ps. Jeżeli interesujecie się historią naszych łódzkich budynków i znacie ciekawostki na ich temat to zachęcamy do uzupełnienia tego wątku  nowymi anegdotami, informacjami.Wszyscy chętnie dowiemy się o naszym mieście czegoś jeszcze.

Możliwość komentowania jest wyłączona.