Logopedia na dziś

Dzień dobry!

Logopedia to nie tylko ćwiczenia prawidłowej wymowy poszczególnych głosek, ale również szeroko pojęte rozwijanie kompetencji językowych.

W ramach wspomagania rozwoju sprawności językowej dzieci zamieszczam ćwiczenia z Zamyśloną Tosią 🙂 Znajdują się tutaj: krótka bajka o małej Tosi oraz obrazki sytuacyjne, kolorowe i konturowe, a także obrazki z barwami.

Wariant I – Na początku dziecko losuje konturowy obrazek oraz obrazek z kolorem oraz  nazwywa przedmiot, który na nim widzi. Następnie rozpoczynamy czytanie opowiadania, w wykropkowanych miejscach robimy krótką przerwę, pokazujemy wylosowane przez dziecko obrazki i czekamy, aż na ich podstawie uzupełni brakujący fragment – gdy wystąpi trudność zadajemy pytanie pomocnicze zamieszczone w nawiasie.

Wariant II – Ponownie czytamy opowiadanie. Gdy dziecko ma problemy z koncentracją uwagi można samodzielnie uzupełnić brakujące fragmenty tekstu, aby mogło ono skupić się wyłącznie na treści opowiadania. Po przeczytaniu całości historyjki rozkładamy przed maluchem cztery kolorowe obrazki sytuacyjne. Maluch ma ułożyć je we właściwej kolejności według wydarzeń przedstawionych w usłyszanym opowiadaniu. Kiedy zrobi to w prawidłowy sposób prosimy dziecko, aby opowiedziało nam o czym była bajka – ułożone obrazki podpowiedzą co się po kolei wydarzyło.

Więcej o treści ćwiczenia na stronie: http://ulogopedy.pl/zamyslona-tosia/

zamyslona-tosia-zestaw-do-wspomagania-rozwoju-sprawnosci-jezykowej-u-dzieci

Zachęcam również do zapoznania się z dziesięcioma przykazaniami logopedycznymi, które pozytywnie wpłyną na terapię logopedyczną: http://ulogopedy.pl/10-przykazan-logopedycznych/

Pozdrawiam ciepło! 🙂

Możliwość komentowania jest wyłączona.